2017 – dnes

Pracuje v ústředí Greenpeace International v Amsterdamu jako manažer organizačního rozvoje Greenpeace.

2014 – 2017

Byl programovým ředitelem Greenpeace Středozemí a Blízký východ (s pobočkami v Turecku, Jordánsku, Libanonu a Izraeli).

2009 – 2014

Pracoval jako vedoucí celého týmu globální energetické kampaně Greenpeace.
V České republice řídí pobočku energetického informačního servisu WISE (World Information Service on Energy).

2007 – 2009

Byl lídrem projektu Greenpeace International zaměřeného na jadernou energetiku a klimatické změny.

2006 – 2007

Koordinoval iniciativu Stop přehradě, které se ve spolupráci s desítkami starostů podařilo zastavit plán na výstavbu více než dvou stovek nových přehrad.

2006

Pracoval jako koordinátor kampaní zaměřených na energetiku a klimatické změny pro Greenpeace na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku.

2003 – 2005

Působil ve funkci předsedy Strany zelených, mezi jeho úspěchy patří ekonomická záchrana a finanční stabilizace strany, přijetí uceleného a progresivního politického programu "Vize ekologické demokracie", nárůst a rozvoj členské základny, znásobení volebních preferencí, historicky první zisk mandátu senátora Jaromíra Štětiny a dvou krajských mandátů v jihomoravském kraji v roce 2004.

2005

Zúčastnil se Marshall Memorial Fellowship - výběrového poznávacího pobytu v USA pořádaného nadací GMF pro "mladé lídry Evropy".

2002 – 2003

Pracoval jako nezávislý konzultant v oblasti energetiky, životního prostředí a projektů občanských iniciativ.

2001

Spoluorganizoval „Brandýské fórum“ formulující zásady pro fungování občanské společnosti a rozšiřování prostoru pro občanské iniciativy, které později jako "Brandýskou deklaraci" signoval spolu s tehdejšími předsedy US (Hana Marvanová) a KDU-ČSL (Cyril Svoboda).

1999 – 2002

Pracoval jako ředitel Hnutí DUHA - Přátel Země ČR, které se v té době podle hodnocení médií i politiků stalo jednou z nejvlivnějších občanských iniciativ a nejvýznamnější českou ekologickou organizací.

1998 – 2001

Byl členem zastupitelstva obce Újezd u Tišnova, kde bydlel v osadě Chytálky se ženou Hanou, dvěma dcerami Alžbětou (1997), Františkou (1999) a synem Janem (2003)

1992 – 2002

Byl členem Rady Hnutí DUHA - Přátel Země ČR

2001

Na pozvání Evropského parlamentu se účastnil jako odborník jednání výboru Evropského parlamentu k problematice jaderné elektrárny Temelín, hlavním tématem jeho prezentace byl proces z Melku očima občanských iniciativ, ekologické aspekty české energetiky ve světle JE Temelín.

2000

Připravil a řídil projekt “Referendum 2000”, v jehož rámci se podařilo během dvou měsíců získat 115 667 podpisů pod petici požadující uskutečnění referenda před spuštěním JE Temelín a předložit parlamentu expertní návrhy potřebných ústavních zákonů; v rámci projektu se také podařilo sestavit koalici 151 občanských sdružení a iniciativ, která se na kampani za referendum podílela.

1999

Byl jedním z členů pracovní skupiny (vedle Martina Bursíka, Ivana Dejmala a Jakuba Patočky), která usilovala o získání většiny hlasů pro ukončení výstavby JE Temelín; po několikaměsíční intenzivní kampani, pro kterou se podařilo získat veřejnou podporu řady známých osobností (dirigent Jiří Bělohlávek, herečka Jiřina Bohdalová, hokejista Dominik Hašek, spisovatel Ivan Klíma, filosof Jan Sokol a další) vláda v květnu 1999 těsným poměrem 11:8 dostavbu JE Temelín schválila.

1999

Po čtyřech letech soudních sporů za Hnutí DUHA vyhrál žalobu proti někdejšímu předsedovi představenstva a.s. ČEZ ing. Petru Karasovi, kterým byl spolu s kolegou Jakubem Patočkou veřejně nařčen z toho, že vyhrožuje teroristickým útokem v JE Temelín; vysouzené odškodné ve výši 300 000 Kč věnuje na vznik nadace na podporu občanských iniciativ a demokracie.

1993 – 1998

Podílel se na mírumilovných akcích občanské neposlušnosti u JE Temelín a organizoval letní Tábory u Temelína s řadou protestních akcí upozorňujících na rizika a problémy JE Temelín.

1998

Připravil studii o rizicích a příležitostech procesu rozšiřování Evropské unie v oblasti energetiky v kandidátských zemích, následně byl pozván jako expert na jednání energetického výboru Evropského parlamentu.

1996

Na pozvání nadace Heinricha Bölla se zúčastnil mezinárodní konference “10 let po Černobylu” v Kyjevě a poté exkurze do kontaminované zóny; přivezl bohatý dokumentační materiál, který se stal základem rozsáhlé putovní výstavy Hnutí DUHA „Černobyl po 11 letech – tragédie, která nekončí“, jež navštívila 55 českých měst.

1989 – 1999

Vedl program energie Hnutí DUHA - Přátel Země ČR, zejména kampaň proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín,v níž dlouhodobě usiloval o proměňování diskursu debaty z polohy nacionálně-technokratické v ekologicko-demokratickou.

1995 – 1996

Koordinoval iniciativu, která sdružovala desítky obcí ohrožených výstavbou meziskladu vyhořelého jaderného paliva; vydával informační zpravodaj, účastnil se řady veřejných besed a podporoval organizačními a právními radami i přímou pomocí místní občanské iniciativy.

1995

Získal první místo v soutěži nadace Sasakawa Peace Foundation o nejlepší ekologický projekt roku, oceněn byl za program zaměřený na úspory energie “Jak ušetřit doma a hned”, který se následně formou asistence při zateplování budov (škol, školek, sirotčinců a úřadů i domácností) rozšířil do Gruzie, Bulharska, Makedonie a na Ukrajinu; v rámci udělené ceny se zúčastnil studijní stáže v Japonsku.

1994

Jako přizvaný host byl přítomen projednávání problematiky jaderné elektrárny Temelín v Kongresu USA.

1993

Byl vybrán na šestiměsíční stáž v kanceláři World Information Service on Energy (WISE) v Amsterdamu, následně zakládá středoevropskou pobočku WISE v Brně.

1990

Na objednávku Ministerstva životního prostředí připravil a publikoval analýzu “Energii Československu, ne Československo energii” určenou pro členy Federálního shromáždění a České národní rady.

1989

Spolu s Jakubem Patočkou založil Hnutí DUHA.


Starou verzi webových stránek naleznete zde http://www.janberanek.cz/old/index.htm